Žalgirio krizė: eilinė Krapiko pabaiga ir suteikta Šarui teisė klysti


 

Virginijus Šeškus tapo pirmuoju Šarūno Jasikevičiaus, naujai iškepto vyriausiojo trenerio, oponentu. Žalgiris LKL rungtynėse susidorojo su Prienų Vytautu, bet antroji savaitė Š.Jasikevičiui žada tikruosius išbandymus.

 

ASISTENTO PASIRINKIMAS TEISINGAS

 

Š.Jasikevičiui už kelių mėnesių sueis 40. Jis nėra pats jauniausias treneris, stojantis vadovauti Žalgiriui. 40 buvo ir Sauliui Štombergui, kai 2013 metais perėmė vairą iš Iliaso Zouro.

Ainarui Bagatskiui (2006) buvo 39-eri, Algirdui Braziui (2000) – 38-eri. Dainiaus Šalengos, kuriam buvo 33, kai Vladimiras Romanovas jam laikinai patikėjo vyr. trenerio pareigas, minėti ko gero neverta.

Vis dėlto Šarui tai debiutas vyr. trenerio pareigose, ir jam reikia kiek labiau patyrusio užnugario. Juolab, kad liko su dar žalesniu Dariumi Songaila. Tad į asistentus Š.Jasikevičius pasikvietė savo gerą bičiulį Darių Maskoliūną.

 

Jau pirmoje spaudos konferencijoje Š.Jasikevičius pats pripažino, kad jam trūksta ne tik laiko, bet ir patirties "visoms galvoje besisukančioms 2000 idėjų sudėlioti ant popieriaus". D.Maskoliūnas ko gero idealus pasirinkimas: pakankamai patyręs, kad padėtų Š.Jasikevičiui įsivažiuoti ir pakankamai pilkas, kad neužgoštų paties Šaro (jei tai apskritai įmanoma).

 

Be to, tai reiškia dar bent du gerus dalykus: Žalgiris ir toliau turės atstovą rinktinės trenerių štabe bei jau išbandytą variantą Š.Jasikevičiaus pakeitimui, jei šis susimautų. D.Maskoliūnas prie Žalgirio vairo stovėjo 2009 ir 2010 metais.

 

Praėjusio amžiaus pabaigoje Š.Jasikevičius ir D.Maskoliūnas buvo pagrindinė rinktinės įžaidėjų pora. Tai leidžia tikėtis, kad įžaidėjų žaidimas Žalgiryje buksuos, bet tuo dar reikės įsitikinti.

 

 

EILINIS KRAPIKO FIASKO

 

Top-16 grupė Žalgiriui teko tiesiog kraupi. Matant Barcelona, Olympiacos, Real, CSKA vardus daug kam pasirodė, kad pirmosios rungtynės yra tos, kurias galima laimėti. Varžovai – Laboral Kutxa ir Brose Baskets. Vis dėlto šių varžovų nuvertinimas buvo nepagrįstas.

 

Po 84,9 taško renkanti Laboral yra trečia lygoje pagal rezultatyvumą, o Bambergo komanda namuose visus varžovus, išskyrus CSKA, iki šiol triuškino 21,2 taško skirtumu. Iš seno įpročio Brose Baskets buvo vertinama kaip "kažkokia vokiečių komanda", bet italų treneris Andrea Trinchieri šį stereotipą sugriovė, ir to nepastebėjusius pralaimėjimas -33 skirtumu šokiravo.

 

Be abejo, tai nepateisina Žalgirio ir G.Krapiko, kuris žaliai baltus paliko nei pasikėlęs savo vertę, nei įrodęs, kad yra sutvertas būti vyriausiuoju treneriu. Top-16 mačuose atrodė, kad G.Krapikas komandos visiškai nebevaldo.

 

Apie tai kalbėjo ir Vitoldas Masalskis:

 

"<...> Panašu, kad G. Krapiko stilius buvo per minkštas, žaidėjai prie to priprato. <...> Ianas Vougioukas jam kalbant nusisukdavo, kiti irgi nelabai reaguodavo. O ir tos minutės pertraukėlės jau buvo, sakykime, įdomios. Gintaras labai daug galvoja, o per pačią pertraukėlę taip nieko ir nepasako... Apskritai, susidarė įspūdis, kad G. Krapikas rungtynių metu nuolat klauso Š. Jasikevičiaus. Atrodė, kad komandoje Šarūnas yra pirmas treneris, tik negali vadovauti" (Krepsinis.lt).

 

G.Krapiko trenerio karjera klubiniame krepšinyje trunka jau 16,5 metų, tačiau vyr. treneriu dabar jau 55-erių G.Krapikas darbavosi vos 3 iš jų.

 

Ir iš visų klubų, kuriuose dirbo vyr. trenerių, iš šių pareigų pasitraukė vidurį sezono: 2009 m. gruodį paliko Žalgirį, 2011 metų vasarį – Nevėžį, 2012 m. vasarį, vos po kelių mėnesių vyr. trenerio poste, buvo grąžintas į Mariupolio Azovmaš asistentus, ir galiausiai šį sausį dar kartą išmestas iš "Žalgirio".

 

2014-15 m. sezonas vienintelis G.Krapiko karjeroje, kuriome vyr. treneriu išbuvo nuo sezono pradžios ir iki galo. Visais kitais atvejais - arba būdavo paskiriamas vidurį sezono kaip (laikina) išeitis, arba atleidžiamas.

 

 

NE PATS PALANKIAUSIAS METAS DEBIUTUI

 

Akivaizdu, kad Š.Jasikevičiaus paskyrimas buvo tik laiko klausimas. Galbūt tai numatė ir pats Šaras, numodamas į Panathinaikos viliones praėjusią vasarą ir pasirinkdamas Žalgirį. Vis dėlto akivaizdu ir tai, kad prie komandos vairo Š.Jasikevičius stoja pačiu blogiausiu metu.

 

Roberto Javtoko trauma visiškai išbalansavo komanda, kurios kone pusė žaidėjų net ir įpusėjus sezonui yra apgailėtinos formos. Top-16 grupė siaubingai stipri, o jau antrą savaitę per 3 dienas teks sužaisti su Madrido Real, Eurolygos čempionu, ir Vilniaus Lietuvos rytu.

 

Paradoksalu, bet patirdamas traumą R.Javtokas tarsi įrodė, koks svarbus žaidėjas išlieka, nors jam jau 35-eri, o sirgalių nurašinėjamas yra vis dažniau ir aršiau.

 

Netekus R.Javtoko, Žalgirio gynybos sistemos visiškai žlugo. I.Vougiouko ir Brocko Motumo ginamoje baudos aikštelėje tiek Caja Laboral, tiek Brose Baskets darė ką norėjo. Prasiveržimais draskė it popierių, du prieš du gynyba visiškai nefunkcionavo.

 

Per dvejas rungtynes be R.Javtoko Žalgiris praleido 185 taškus (vid. 92,5).

 

R.Javtokas vis dar traumuotas, taigi Š.Jasikevičius neturi nei jo, nei laiko žaidimą gynyboje sulopyti. Laiko iki mačų su Madrido Real bei Lietuvos rytu.

 

Laiko apskritai – Šaras turi. Žalgiris jau paskelbė, kad su Š.Jasikevičiumi sudaryta ilgalaikė sutartis – 2,5 metų. Ką tai reiškia? Sirgaliams tai netiesioginis pasiūlymas apsišarvuoti kantrybe.

 

Tokio trukmės sutartis rodo, kad Žalgiris nusiteikęs leisti Šarui klysti, iš klaidų mokytis, galbūt vėl klysti. Bandyti. Kol kas visiškai neaišku, ar Š.Jasikevičius bus sėkmingas krepšinio treneris. Netgi neaišku tai, ar Š.Jasikevičiaus debiutas reiškia naują pradžią Žalgiriui.