Pirmos dvi NBA savaitės: Fynikso patekėjimas ir Indianos pergalės šokiai


Praėjo pirmos dvi NBA savaitės. Labai didelių staigmenų toje didelėje verdančioje lygoje, tiesiog atskiroje planetoje, nėra, tačiau tikrai yra normalaus dydžio staigmenų.

Fynikso iškilimas nėra labai netikėtas, jis labiausiai pražiūrėtas. Ericas Bledsoe jau pernai žibėjo „Clippers“ šalia Chriso Paulo – ir greitas, ir taiklus, ir sproglus. Vos atėjęs perėmė „Suns“ vairą ir yra ryškiausia saulė, o visai greta jo netikėtas antraštes gamina Markieffas Morrisas. Jis buvo išrinktas praeitos savaitės geriausiu žaidėju, rinkęs po 23 taškus mesdamas 70 proc. taiklumu.

Žaidimu džiaugiasi ir kengūros šuolį turintis Geraldas Greenas, neradęs vietos „Pacers“, o dabar dėl savo tritaškių pastebimas taip pat dažnai kaip ir dėl dėjimų. „Suns“ nesutrukdė ir Gortato iškeitimas, jie nepasimeta ir nesigūžia. Oklahoma ilgai su Fyniksu vargo, nes šis iki rungtynių pabaigos šaudė tritaškius ir įkirtinėjo po krepšiu. Fyniksas startavo 5 pergalėmis iš 7, ir atsidūrė trečioje vietoje Vakaruose, po „Spurs“ ir „Thunder“. Su tokiu žaidimu Fyniksas rimtai pretenduoja į atkrintamąsias.

Šiuo metu pirmauja lygoje Indianos „Pacers“. Visi manė, kad jie šiemet bus aršūs Rytų konferencijos žvėrys, bet bent aš nesitikėjau, kad jie žais taip gerai, su tokiu užsidegimu, polėkiu, improvizacija, fanku. Paulas George'as toliau stiebiasi į priekį, gerina metimą ir prasiveržimus, Lance'as Stephensonas toliau jungiasi prie komandos, šoka su kamuoliu įvairaus plauko, įvairaus grožio krosouverius, šią savaitę prieš „Grizzlies“ padarė trigubą dublį, o po krepšiais godzila Hibbertas išdarinėja tokius blokus, kad varžovų puolimas dažniausiai nori kuo greičiau evakuotis iš baudos aikštelės.

Kas matė kaip Scola į greitą puolimą ne lapnojo, o nusprintino, žino, kad su Indiana šiemet juokai menki ir toliau menkėja. Jie be didelių pastangų sugeba atiduoti papildomą perdavimą dar laisvesniam žmogui, kad ir Hibbertas iškiša žmogui kamuolį po krepšiu pats nebūdamas baudos aikštelėj. Devynios pergalės iš devynių – štai tokia „Pacers“ sezono pradžia.

Tuo tarpu Majamis žaidžia vidutiniškai. Lebronas toliau pusiau vaikšto aikštėje ir jų puolimas, kitaip nei Indianos, pagrįstas daugiau spurtais – pabėgam į priekį ir einam skaičiuot minučių. O kai atsitraukinėji, visada palieki vietos ant tavęs pult. „Heat“ bestoviniuodami jau pralaimėjo „Nets“, „76ers“ ir „Celtics“. Dwyane'as Wade'as kalba, kad jie yra labai nepatenkinti savo gynyba, tad artimiausiu metu galima tikėtis smarkaus karščio nutekėjimo. Šią savaitę „Heat“ patiesė „Mavericks“ ir puse rankos suvalgė be bokšto Larry Sanderso likusius „Bucks“. Tas gudruolis pačioj sezono pradžioj sugebėjo bare per susistumdymą nusitraukt nykščio raištį ir neseniai buvo operuotas.

Pergale prieš Heat sezoną pradėję „76ers“ sukėlė šiek tiek šurmulio įveikdami ir Rose'o kelio kaip paskutinį vištos kiaušinio Nojaus arkoje saugojimu gyvus „Bulls“ (kelis Rose'o jau vietoj, bet visa komanda bėgioja ant pirštų galų lyg jei Gibsonas paslystų, kelis pareitų Rose'ui) ir ten trumpa jų euforijėlė baigėsi. Buvo 3-0, dabar jau 5-5 ir tokia tendencija turbūt laikysis.

„Ant popieriaus“, kalbėdamas su Grantu Hillu laidai „Inside stuff“ sarkastiškai apie savo komandą vyptelėjo Kevinas Garnettas, senukas, su kuriuo aikštelėje „Nets“ praleidžia vidutiniškai 10 taškų daugiau. Bent kol kas jo sarkazmas pagrįstas.

Dviem talentingais svingmenais, tokiais žaidėjais, kurie gali ir mesti, ir įpjauti po krepšiu, ginkluoti „Raptors“ kol kas turi keturias pergales po dešimties rungtynių Rytuose yra aštunti. Čia daug kas priklauso, ar po svorio auginimo atsigaus Valančiūnas ir ar Gay'us bei DeRozanas pradės žaisti lyderiškai – su daugiau atsakomybės. Šią savaitę prieš Hjūstoną pirmas pataikė 11 metimų iš 37, antras – 6/25. Rašydamas „daugiau atsakomybės“ turiu omeny ne mažiau metimų, o daugiau taiklių metimų. Atsakingai besielgiantis žmogus tiek daug neprameta, daugiau pataiko. Valančiūnas kol kas atrodo atsigaunąs, po truputį didėja jo greitis, labiau sprogsta dėdamas. Malonus siurprizas Toronte gali būti Landry Fieldsas, kuris kartais sužaidžia labai laisvai ir su smagumu. Gali, nes kartais sužaidžia, kartais sulenda į savo urvelį.

Praeitą kartą rašiau, kad Detroito sėkmė daug priklauso nuo to, kaip priklausys inkorporuoti Joshą Smithą ir Brandoną Jenningsą. Kol kas „Pistons“ žaidžia tik pusiau funkcionaliai, neplanuotais pliūpsniais. Jenningsas pirmauja Detroite pagal pelnytus taškus, vidutiniškai po 19, tačiau meta vos 39 proc. Drummondas ir Monroe abu renka po dvigubą dublį. Drummondas dažnai grybauja gynyboj, bet puolime, nors sunkus, skraido net ne kaip erelis, o kaip pterodaktilis, tas skraidantis dinozauras. Užburiantis atletiškumas. Pagal jėgas Hibbertas jo nesiekia, bėgioja šiek tiek atkišęs užpakalį.

Vakaruose pirmauja „Spurs“, kurie savo galią geriausiai pademonstravo prieš „Knicks“, suvalgydami juos tokiu stiliumi, už kurį šeimininkai nebekviečia į barbekiu vakarėlius – viską kiek telpa ir dar nuėjo iki šaldytuvo pažiūrėt, kas ten. Puiki gynyba, visi pasiruošę keistis ir prilipt prie savo žmogaus, kamuolys vaikščiojo tiksliai kaip bitė į savo avilį ir Niujorkas buvo sutriuškintas belekaip ant belekiek (120-89). Tai geriausiai veikianti komanda. Popovičius juos išmuštravęs, jų dominavimas, kaip visada priklauso, tik nuo to, ar lyderiai bijos žaisti daug minučių ir ar žaidėjai ne vien vykdys komandas, bet ir supras, apie ką tas muštras. Šitie pilkieji monstrai taip sugebėjo užspausti Ouklendo bigbendą „Warriors“, kad tas pelnė vos 74 taškus.

Oklahoma sezoną pradėjo bejėgišku kaip tris savaites gėręs bomžas pralaimėjimu prieš Minesotą, tačiau greitai pakėlė savo dvasią, kai sužinojo, kad anksčiau nei tikėta į aikštę grįžta Westbrookas. Thunder treneris Scottas Brooksas dabar vėl gali daryti sunkiai sustabdomą derinį „Westbrookas persivaro per vidurio liniją, vienas pjauna iki krepšio ir įdeda“.

Kol kas Westbrookas banguoja tarp varžovų trenerių plaukus žildinančio žaidimo ir nesugebėjimo susikaupt savo prasiveržimą užbaigt. Užtat atsarginiai žymiai labiau susikaupė, jaučiasi tvirtesni, nebe tik „tie kiti žaidėjai“, bet visiškai rimti atsarginiai. Reggie Jacksonas pamažu suprato savo vaidmenį, o Jeremy Lambas nustojo jaudintis dėl kiekvieno pramesto metimo. Jeigu jie toliau taip vystysis, greitai užpildys Kevino Martino paliktą tuščią vietą. Be to, „Thunder“ įgavo paramos po krepšiu nerangylai Perkinsui. Naujokas Stevenas Adamsas kol kas lėtai kilnoja pėdutes puolime, tačiau Detroito dangoraižiams sustūmė 17 taškų. Dėl „Thunder“ vis dar reikia tikėtis, kad jie laimės 3 rungtynes iš 4.

Kevinas Martinas rado sau vietą bujojimui Minesotoje, kur dabar yra nebe trečia metimo opcija, o viena iš dviejų pagrindinių ir kartu su Kevinu Love bombarduoja Ameriką. Sveikas Kevinas Love yra jų pagrindinis sėkmės statybininkas – vienas agresyviausių žaidėjų visoj NBA visada juda, visada siekia į priekį, stumiasi bent pirštų galais kamuolį užkabint. Dar Rubio, kuriam kartais užeina pataikyt, ir Minesotta turi 6 pergales iš 10 ir patenka į tarp geriausių Vakarų komandų. Jeigu Love liks sveikas, tokia tendencija tikrai laikysis.

Niekas nenori žaisti prieš „Warriors“, nes tai reiškia bandymą užkišti visus įmanomus galus. Čia iš Denverio atvykęs Iguodala puikiai įsipaišė į cunamiu banguojantį jų stilių, žaidžia įžaidinėjančiu puolėju ir atidavinėja rezultatyvius pasus per nugarą, iššokdamas už linijos. Sveikas Bogutas komandai prirenka atšokusių kamuolių, o sveikas Davidas Lee patikimas kaip žiema Lietuvoj – visada ateina. Švilpia Ouklendas į atkrintamąsias.

„Heat“ užbaladojo geriausiu įžaidėju po dviejų nuostabių rungtynių apsiskelbusį Chrisą Paulą dvigubindami prieš jį gynybą kur nors dar tik pakeliui link tritaškio, kas parodė, kad spragų pas juos dar galima rasti naujų, kad jie nėra labai tvirti. Tačiau pakankamai tvirti, kad du kartus subaladotų „Rockets“. 6-3 – tokia dabar „Clippers“ padėtis ir jeigu jie toliau mažiau stoviniuos ir daugiau kliausis vienas kitu, pavirs ne tik nervus gadinančiais vidutiniokais, bet ir rimtais pretendentais į Konferencijos finalą. Rimtas išbandymas jų laukia artimiausias dvi savaites – du kartus Oklahoma, Bruklinas, Memfis. Tai parodys, kiek jie stabilūs.

Visas pasaulis juokėsi iš Jameso Hardeno, kuris puolimo sąskaita taupėsi grybaudamas gynyboje kaip rudenį miškuose grybauja Dzūkija. Tačiau jie po krepšiu turi Howardą, kuris nežaidžia taip galingai, kaip Orlande, tačiau taip pat atsigaudinėja. Be to, sėdęs ant suolo susikaupė Jeremy Linas, kuris su kario tvirtumu sumetė 31 tašką Toronto dinozaurams.

Prastai sezoną pradėjęs Denveris dar daugiau blogų žinių gavo, kad JaVale'ui McGee skilo kojos kaulas. Dabar jų balansas 4-4. Galbūt daugiau žaisti gavęs patikiamsis Hicksonas įsilies dar daugiau, bet aš abejoju, kad jų laukia geros dienos. Branduolį išlaikę „Blazers“ kol kas važiuoja stabiliai ir be žymesnės suolo pagalbos, kas pernai buvo jų silpnoji vieta. Visada žinai, kad su jais varžovams bus sunku.

Daug įvykių NBA, daug nuolat besikeičiančių bangų, tik išeik kartą į lauką ir žiūrėk lyga susipurčius kaip kaleidoskopas.