Naujasis NBA sezonas – sveiki atvykę į džiungles


Prasideda naujas NBA sezonas ir konkurencija jame tokia tiršta kaip džiunglėse. Jeigu susižeisi koją – trys dantytos gerklės pasiruošusios tave sugraužti.

"Praeitą čempionatą reikia perlipti. Dabar naujas sezonas ir mes nežinom, kaip jį laimėti", – NBA TV priešsezoniniam interviu kalbėjo "Heat" treneris Ericas Spoelstra.

Jis nežino, bet turi daugybę patirties. Trys finalai jo užrašuose, du iš jų laimėti. Tas pats galingas branduolys su turbūt geriausiu pasaulio žaidėju, kuris trykšta profesionalumu, noru gintis ir nustebinti ir, kol nėra reikalo, mėgsta likti šone, kad kiti prasižaistų.

Kažkada pridusimu ("choking") finalinėmis minutėmis kaltintas LeBronas dabar yra turbūt labiausiai paskutinėmis minutėmis rezultatyviai sužaidžiantis (amerikiečiai tai pasako vienu skiemeniu - "clutch") žaidėjas. Bent "Heat" apskritai pernai buvo labiausiai clutch komanda. Beje, per 2012 olimpiadą būtent Bronius suėmė dvejojančią JAV rinktinę į rankas prieš Lietuvą.

Taip pat prie "Heat" prisidėjo du nelaimėliai - Michaelas Beasley ir Gregas Odenas. Vienas turi tapatybės, motyvacinių ir kanapių nerūkymo problemų, bet 2008-ais buvo Majamio pašauktas antru numeriu – virš OJ Mayo, Russello Westbrooko ir Kevino Love'o.

Gregas "Stiklo kojos" Odenas 2007 m. buvo pašauktas pats pirmas, prieš Keviną Durantą. "Heat" vis dar turės Ray'ų Alleną, bet kuriai komandai galintį praversti Mario Chalmersą ir nusipelniusį gynybos artistą Shane'ą Battierą, kuriam gali užeiti įmesti 8 tritaškius per rungtynes.

"Heat" taip sukirpta – Jamesas arba Wade'as veržiasi, veržtis gali ir Boshas, ir jie atmetinėja kamuolius tritaškininkams, kur gali stovėti ir Boshas, ir Beasley, ir Battieras, ir nuo tritaškio arba mest, arba perdavinėti po krepšiu esantiems fiziškai žiauriai stipriems Lebronui ir Wade'ui.

Lebronas irgi gali užsidegti nuo trijų. Jis visur pavojingas, jis pavojingiausias krepšinio pasaulio žmogus, bene vienintelis normalus kelias jį sustabdyti yra iškviesti policiją.

Turėčiau nusišnekėti, kad neprognozuočiau jiems grįžimo į finalą. Bet visko būna.

Pirštinę vėl mes „Pacers“

Pernai jiems rimtą ir sunkią pirštinę Rytuose metė "Pacers", turinti meškiną Hibbertą, kuris metus gali miegoti ir žįsti nykštį, o per atkrintamąsias pabusti, suriaumoti ir nugraužti Tysonui Chandleriui galvą.

Pas Indianą atvažiavo nuostabus baudos aikštelės sukčius Luisas Scola, kuris mažai deda, mėto senobinius metimus, bet vis tiek labai dažnai prasisuka. Jų priekis labai rimtas ir įvairus – komandos naujokas Copelandas gali užversti tritaškiais.

Ankstesnis jų lyderis Grangeris vėl, dar neprasidėjus sezonui, turi sveikatos problemų. Nors pernai prasisuko be jo, per ikisezonines "Pacers" atrodė apsnūdę ir nežinantys nuo kurio galo pradėt. Bet tai tik ikisezoninės. Hibbertas gali per sezoną vėl įsibegėt, o pernai ne kaip medis, o kaip visas sodas pražydęs jaunuolis Paulas George'as dar labiau įsibujot.

Sezono metu įdomiausia Rytuose bus stebėti "Heat" ir "Nets" varžytuves. Ne vien dėl to, kad "Nets" dabar turi Keviną "Beprotį šunį" Garnettą (jis yra keturiomis stovėdamas lojęs ant varžovo bėgant rungtynių laikui), bet todėl, kad pas abi komandas gali ropoti į aikštę starto žaidėjai ir galo nesimatyt: 7 pėdų (213 cm) centras su beveik tritaškiu metimu Brookas Lopezas, komandos draugus pravirkdyti galintis Garnettas, taiklusis storasubinis Paulas Pierce'as, Joe Johnsonas, Deronas Williamsas, Andrejus Kirilenka, Andray Blatche, kiekvienas metais vis labiau atsigaunantis Shaunas "Ta trauma" Livingstonas, pernai rimtai "Raptors" atsarginiavęs Alanas Andersonas, Jasonas Terry ir pačiam suolo gale, tiesiog parkinge sėdintis Teletovičius. "Spurs" pernai taip pat ilgai buvo laikomi senukais.

Įdomu bus stebėti ir Detroitą, į kurį sugrįžo su "Pistons" čempionu tapęs Chauncey Billupsas, prisijungė vienas nestabiliausių metikų Joshas Smithas ir į gynėjų elitą prasimušti vis bandantis Brandonas Jenningsas.

Spėju, kad jie nesugebės perimti lyderio rolių iš bręstančio centro Andre "Dėjimų mašina" Drummondo ir šalia jo bėgančio sunkaus krašto Grego Monroe, kuris priešsezoninėse varžybose demonstravo puikią formą, sukiojosi aplink baudos aikštelę kaip vyr.virėjas aplink puodus. Jeigu Joshas Smithas ir Jenningsas galės susitaikyti su vaidmenimis e plane, Detroitas gali tapti visų aptarinėjama šiek tiek netikėta staigmena.

Į „Bulls“ sugrįžo už Kalėdas labiau lauktas Derrickas Rose'as. Pasirodo, grįžo net aukščiau pašokantis. Nors daugiau ryškių žvaigždžių puolime jie neturi, bet Luolas Dengas yra tokia žvaigždė, kuri mažai šviečia, bet daug šildo, o turėdama po krepšiu Noah Čikaga garsėja savo gynyba.

"Raptors" ir Jonas "Uf uf po krepšiu" Valančiūnas? Jiems bus gerai, jei pateks į atkrintamąsias. Nebent Jonas pražys kaip Paulas George'as ir Kyle'as Lowry atras savyje vadovą.

Hjustono raketos pasirengusios iššauti

Vakaruose panašiai tiršta. Pirmiausiai čia reikia žiūrėti į pernai į prietarus ranka numojusio McHale'o komandą. "Bėgt ir mest" dabar turbūt yra nepopuliariausias įmanomas požiūris, madinga sakyt, kad svarbiausia gynyba, o puolimas – kaip nors. Ai, mes bėgsim, nusprendė McHale'as ir pernai prasibrovė į playoff'us ir rimtai pagadino nervus "Thunder".

Dabar jie turi ir Dwightą Howardą, kuris pernai "Lakers" buvo diva, bet iš ikisezoninių pamonstravimų matosi, kad pajuto savo operuotą stuburą ir gali vėl tapti neapsivaroma problema, kuri kitame aikštės gale dar ant galvos užlipa.

Šiuo metu McHale'as sprendžia, ką jam leisti į startą – daugybę klaidų darantį Jeremy Liną ar tvarkingesnį Patricką Beverly. Manau, kad sprendimas turi būti ne populistinis, ne linsane, o racionalus.

"Spurs", kurių dalis gimė dar prieš sugalvojant krepšinį, išliks rimta komanda. Bellineli nėra įtakinga paspirtis, jis tiesiog turi įžūlumo mėtyti radęs, kad ir menką progą. Drąsa gerai – pamatei, kad gali mest, ir meti, bet pernai jo taiklumas nesiekė 40 proc.

Popovičius – puikus mašinistas, kuris garsėja sugebėjimu pritaikyti žaidėjus, bet Bellineli... Ar jį gali ištiesinti kas nors kitas nei grabas? Labiau nei Bellineli reikia stebėti Kawhi Leonardą, kuris pernai, kad ir prakaituojančiais delnais, bet kibo į kiekvieną autoritetą.

Vargu, ar Danny Greenas gali tapti labai įtakingas, Popovičius pernai pats juokėsi iš jo sugebėjimų veržtis. Tiago Splitteris, padedantis Duncanui lyderiaut? Tam išsižiojusiam vaikinui dažnai reikia parodyt, kurioj pusėj krepšys. Bet Parkeriui dar vos 31-eri ir jeigu "Spurs" nebijos, kad jis pavargs, ši mažai hailaitų (tokie įspūdingi momentai) pridirbanti komanda priminti apie save mėgstantiems į lankas paleisti nežabotą entuziazmą.

Thunder“ startuoja be vieno lyderių

"Thunder" sezoną pradeda be išoperuoto kelio komplikacijas patyrusio Russello Westbrooko. Bet su Reggie Jakcsonu, kuris, mažylis, priešsezoninėse trankė dėjimus per galvas. Daug priklauso ir nuo Serge'o Ibakos, trečiojo komandos branduolio nario (Westbrookas, Ibaka ir Durantas tas branduolys, brangūs vandensvydžio fanai, pirmą kartą atsivertę apie NBA paskaityt), kuris pernai parodė pagerėjusį metimą iš vidutinio nuotolio, net retkartį tritaškį, bet neparodė sugebėjimo greitai susikoncentruoti. Prametęs pradeda smarkiai jaudintis ir gali pradingti iki kitų rungtynių. Durantas priešsezoninėse rodė, kad jeigu kas, jis gali vienas pažaist, įdėt nuo baudos, prasisukt nuo tritaškio per tris žaidėjus. Su sveiku Westbrooku jie bus rimti kandidatai į finalą.

Po pernai vos nelaimėtos serijos prieš San Antonijų „Warriors“ bus nusiteikę ambicingai. Čia daugiausiai priklausys nuo Andrew Boguto sveikatos, kuris priešsezoninėse išklibinkščiavo susiėmęs už nugaros, o pernai sveikais epizodais buvo pagavęs gerą ritmą ir daug prisidėjo užtempdamas „Warriors“ ant bangos.

„Clippers“ pernai pagal blogas, nekantriausias Lietuvos tradicijas atleido 50 pergalių reguliariame sezone pasiekusį trenerį ir šiemet pasitinka su didelį autoritetą turinčiu didžiaširdžiu Docu Riversu, kuris laimi daug bonuso taškų su žaidėjais bendraudamas kaip vienas iš jų.

Su Riversu ir metimą toliau tobulinančiu Blake'u Griffinu, kuris paskubėjo visiems pranešti, kad Lob City atšaukiamas, kad jie mažiau dėlios alley-oopų, bet vėliau jie visiškai pagrįstai apsigalvojo – tai visiškai normalus žaidimo elementas, galintis išderinti varžovus savo pasalūniškumu. Rimta paspirtis jiems bus Darrenas Collisonas, visada be penkių minučių žvaigždė, galintis greitai bėgti, mesti iš toli, veržtis. Svarbiausias išliks „Clippers“ požiūris į patį NBA – ar jie gali žaisti be požiūrio „Ai, čia „Clippers“, amžinieji lūzeriai?“. Paskutinius du sezonus jiems tai puikiai sekėsi.

Beveik pusė komandų šiemet turi naujus trenerius. „Grizzlies“ – vieni iš jų. Jų stilius nesikeičia – eurolygiškas krepšinis „išplėšk, išdraskyk ir sumalk“ - lėtas, su daug gynybos ir pozicinio puolimo. Kad Marcas Gasolis ir Zachas Randolphas spėtų.

Į „Nuggets“ be naujo trenerio atvyko šarmingasis Nate'as Robinsonas, kuris gali rimtai žaisti, bet vis komandoms neįtinka, ir visada sunkiam žaidimui pasiruošęs JJ Hicksonas. Jeigu įsižais apleistasis šoumenas JaVale'as McGee, jie su Kennethu Fariedu, kuris gyvena nuolatiniame dėjime, gali sukurti daug nepatogumų visiems.

Dėl McGee, manau, kad labai keista, kad būdamas tokių duomenų jis yra paliekamas užribyje – George'as Karlas pasidavė šaipymuisi iš jo. Gali būti, kad ir pats JaVale'as tokiu dėmesiu mėgaujasi. Kartais jo veiksmai aikštėje būna išjuokiami nepagrįstai – pvz., tas atvejis, kai jis pagal komentatorių šabloną nupūtė kamuolį į tribūnas. Kaip bebūtų su JaVale'u, jie vis tiek turės Ty'ų Lawsoną, Wilsoną Chandlerį, Andre Millerį ir sveikstantį Gallinari minty.

„Blazers“ suolas pernai buvo mažiausiai nuo suolo taškų renkanti komanda ir komanda, kurios geriausias žaidėjas, Nicolas Batumas, buvo susižeidęs dešinės, metimo rankos, riešą. Azartu jie netrykšta, bet mažasis Westbrookas Damianas Lillardas gali sprogti dar labiau, o puikiai epizoduose vaidinantis Mo Williamsas padėti suolui. Naujasis bleizeris Robinas Lopezas taip pat ne juokas.

Kobe? Nemanau, kad „Lakers“ sugebės laikytis aukštai iki jo sugrįžimo, o ir įsilieti jam gali reikėti daug laiko.

Mano spėjimu, su mintimi „jeigu visi bus sveiki“, Konferencijų finalai žada būti tokie:

Vakarai
– „Rockets“ vsThunder“
Rytai
– „Heat vs Pacers“