Čekai – verti pagyrų, bet priešnuodžių serbų dominavimui tiesiog nėra?


Serbija susitvarkė su visomis problemomis mirtininkų grupėje, įveikdami italus, ispanus, vokiečius, turkus, tad nenuostabu, jog yra daugiau nei ryškūs favoritai mače su čekais.

 

Ar Čekija gali pasipriešinti viską šiame Europos čempionate laimėjusiems serbams? Aštuntfinalio pavyzdys su kroatais sako, kad gali, tačiau antro išsišokėlių stebuklo tikėtis sunku.

 

Taip, Kroatija buvo atsivežusi krūvą talento – daug kartų tai kartota. Tačiau Serbija iš esmės kitokia komanda ir tuo pačiu – ne mažiau talentinga.

 

Kroatai bandė gelbėtis pavardėmis, žaidė pernelyg individualiai ir komanda Europos čempionate jie netapo. Dažniau už kroatus čempionate klydo tik bosniai, o mače su čekais prarado net 24 kamuolius. Nemažą dalį jų – tiesiog lygiose vietose.

 

Tiesą sakant, tokio kokybiško krepšinio, kokį šiemet žaidžia serbai, Europos čempionatai seniai nematė. Neįtikėtina, kaip puikiai Saša Džordževičius subalansavo šią komandą.

 

Serbai klysta vos po 11,5 karto per rungtynes – tai trečias geriausias rezultatas lygoje. Bet tai ne viskas.

 

Žaisdami su turkais, ispanais, italais ir vokiečiais – komandas, kurias mirtininkų grupėje vadinome rimčiausiais varžovais – serbai padarė vos 28 klaidas. Tai yra, tik po 7,0 per rungtynes.

 

Serbija yra rezultatyviausia komanda čempionate. Meta net po 87,8 taško, nors pagal iš žaidimo atliktų metimų skaičių yra tik dešimta komanda turnyre.

 

Metimus serbai realizuoja 52 proc. taiklumu – geriausias rodiklis čempionate. Iš baudos aikštelės atakuoja 68 proc. taiklumu.

 

Pavyzdžiui, Joną Valančiūną turinti Lietuvos rinktinė 53 proc. metimų iš baudos aikštelės paverčia taškais (čekai – 54 proc.).

 

Serbai nedaro tos klaidos, kurią darė graikai, pernelyg daug laiko kamuolį patikėdami Vassilio Spanoulio rankoms. V.Spanouliui tai nebuvo pats sėkmingiausias čempionatas, ir nors iki akistatos su ispanais žaidė pergalingai – viso potencialo puolime įspūdingą sudėtį atsivežę graikai neišnaudojo.

 

M.Teodosičius yra V.Spanoulio atitikmuo Serbijos rinktinėje, tačiau kamuoliu ši komanda dalijasi kur kas efektyviau. Serbija pirmauja turnyre pagal rezultatyvius perdavimus (25,2) ir turi net šešis žaidėjus, kurie per rungtynes atlieka daugiau nei po 2 rezultatyvius perdavimus.

 

M.Teodisičius, Nemanja Bjelica ir Miroslavas Raduljica kartu renka po 41,5 taško. Čekams Janas Vesely, Tomas Satoranskis ir Blake'as Schilbas – po 41,8.Skirtumas tas, kad serbų trejeto taškai sudaro 47 proc. visų komandos taškų, čekų trejeto – 56 proc.

 

 

Serbams net po 44,2 taškos per rungtynes pelno atsarginiai žaidėjai (čekams – 20,0). Tiesa, reikia turėti omeny ir tai, kad tas pats M.Raduljica ne visas rungtynes pradėjo starto penkete.

 

Žinoma, čekai neturi ko prarasti. Jie gyvena olimpine svajone, džiaugiasi neįtikėtinai teigiama atmosfera (angl. chemistry) komandoje ir tiki, kad patirties bei talento derinys lemia jų sėkmę.

 

Man nereikia komandos įtikinėti, kad mes galime laimėti. Visi tai žino“, – po pergalės prieš kroatus kalbėjo čekų treneris Ronenas Ginzburgas.

 

Pasikeitė viskas. Patirtis, talento gausa, požiūris. 1999 metais visą komandą sudarė Čekijos klubuose žaidžiantys krepšininkai, tik vienas buvo žaidęs užsienyje. Dabar daug jaunų žaidėjų išvyksta į užsienio klubus, kur gali sparčiau vystyti savo talentą. Esame visai kitame lygyje nei 1999 metais“, – kalbėjo Jiri Welschas, paprašytas palyginti 2015 ir 1999 metų Čekijos rinktines.

 

Dar keli metai, ir čekų galbūt nelaikysime krepšinio vidutiniokais. Tačiau pergalei prieš serbų komandą – tokią, kokia ji yra šiandien – dar per anksti.