Kanados ir JAV dominavimas moterų ledo ritulyje – amžinas?


Nuo 1998 metų, kai moterų ledo ritulys tapo olimpine sporto šaka, dalybose dėl olimpinio aukso iš esmės dalyvauja vos dvi šalys – Kanada ir JAV.

“Tai tarsi dviejų žirgų lenktynės”, – apie Kanados ir JAV ledo ritulininkių dominavimą rašo “Toronto Sun”, ir teigia, kad dėl konkurencijos stokos šios varžybos ateityje gali būti išbrauktos iš olimpinių žaidynių programos.

JAV ledo ritulininkės kartą tapo olimpinėmis čempionėmis, kanadietės – tris. Amerikiečių sąskaitoje – 18 pergalių ir 3 pralaimėjimai, kanadietės yra iškovojusios 20 pergalių ir patyrusios 1 pralaimėjimą.

Pavyzdžiui, 2010 metų olimpiadoje JAV rinktinės įvarčių santykis buvo 40-4, kanadiečių dar įspūdingesnis – 48-2.

Švedijos komanda yra vienintelė, kuriai olimpinėse žaidynėse pavyko įveikti vieną iš šių rinktinių. Švedžių pergalė prieš amerikietes po baudinių serijos 2006 metų olimpiados pusfinalyje iki šiol vadinama “vienu didžiausių stebuklų ant ledo”.

Kitus pralaimėjimus amerikietės ir kanadietės patyrė tik tarpusavio mačuose.

Net patys Kanados apžvalgininkai kelia klausimą: kiek visa tai dar tęsis, kol Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) pagaliau pasakys “Stop”?

“Tai būtų teisingas sprendimas. Žinoma, gaila būtų visų merginų JAV ir Kanadoje, kurios praktikuoja šį sportą, bet, deja, tokia sporto šakos realybė. Moterų ledo ritulys yra tarsi dviejų žirgų lenktynės, ir nėra jokių požymių, kad ateityje tai gali pasikeisti”, - rašo “Toronto Sun” apžvalgininkas Steve'as Buffery.

“Jei mes žaidžiame taip gerai, kaip galime žaisti, įveikiame varžoves labai dideliais skirtumais. Tuomet žmonės sako, kad tai nepagarba. Bet jei nežaisime visa jėga, apgaudinėsime save. Niekais nueis mūsų pasiruošimas, bevertės mums taps ir rungtynės. Galų gale žmonės praras galimybę išvysti aukščiausio lygio moterų ledo ritulį, koks jis tik gali būti”, - “Winniperg Sun” sakė Kanados rinktinės veteranė Caroline Ouelette.

Praėjusių metų pasaulio čempionato finale Kanada 3:2 įveikė JAV, o kelyje iki finalo varžoves triuškino: Šveicariją įveikė 13:0, Suomiją – 8:0, bronzos medalininkę Rusiją – 8:1.

“Neteigiame, kad mūsų sportas privalo būtų olimpinis. Viskas, ką galime kontroliuoti, tai mūsų pačių žaidimas. Mes norime tapti geresnėmis, norime, kad mūsų sportas augtų. Nėra taip, kad likęs pasaulis mūsų nesiveja – tai Kanada ir JAV kasmet tampa vis geresnėmis komandomis. Kita vertus, praėjęs pasaulio čempionatas parodė, kad atotrūkis mažėja. Nepaisant rezultatų, rungtynės buvo kur kas atkaklesnės nei anksčiau”, - dėstė C.Ouelette.

Ar yra vilčių, kad atsiras bent trečia pretendentė į auksą, galinti sudaryti rimtesnę konkurenciją JAV ir Kanadai? Visų žvilgsniai pirmiausia krypsta į Rusiją, Sočio olimpinių žaidynių šeimininkę.

Šios rinktinės vadovu ir treneriu asistentu paskirtis buvęs Niujorko “Islanders” ir Otavos “Senators” žaidėjas Aleksejus Jašinas. Galbūt jam pavyks pakelti Rusijos moterų ledo ritulio rinktinę į naują lygį?

Vis dėlto NBC apžvalgininkai pastebi, kad tai sunkiai įmanoma misija. Argumentui pasitelkia skaičius: pagal IIHF stattistiką, Kanadoje ledo ritulį žaidžia 87 tūkst. mergaičių ir moterų, JAV – 67 tūkst., o Rusijoje – vos 500. Šveicarijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Švedijoje skaičiai panašūs. Turint tokį kuklų masiškumą, vytis dominuojančias komandas tiek Rusijai, tiek kitoms Europos šalims bus be galo sunku.

Taigi du svarbiausi klausimai prieš Sočio olimpinį moterų ledo ritulio turnyrą: ar pavyks kuriai nors šaliai pateikti sensaciją ir nutraukti JAV bei Kanados ritulininkių dominavimą, o jei ne – kam atiteks olimpinis auksas: amerikietėms ar kanadietėms?