Biatlono pasaulio taurė: Berger, Gossner ar Domračiova?Jau sekmadienį prasidės 2013-2014 metų sezono pasaulio biatlono taurės varžybos. Oestersunde (Švedija) biatlonininkai kovas pradės mišrios estafetės startu, o dėl asmeninės įskaitos taškų bus kaunamasi kitą savaitę. „Unibet“ apžvelgia, kurios sportininkės turi geriausias galimybes iškovoti svarbiausią pasaulio taurės trofėjų – kristalinį gaublį.

Tora Berger (Norvegija)

2012-2013 metų sezonas 32-ejų norvegei Torai Berger buvo geriausias karjeroje. Biatlonininkė ne tik triumfavo bendroje įskaitoje, bet ir buvo absoliučiai geriausia visose rungtyse – sprinte, persekiojime, asmeninėse lenktynėse bei bendro starto rungtyje. T.Berger neslepia: ateinantis sezonas bus paskutinis jos karjeroje, todėl motyvacijos su trenksmu pasitraukti iš didžiojo sporto bei dar kartą susižerti visus įmanomus apdovanojimus jai netrūks.

Įdomu tai, jog iš 26 individualių startų pernai T.Berger greičiausia buvo tik dvejose varžybose. Kokios norvegės pergalės priežastys?

Patirtis, stabilus šaudymas ir kova dėl kiekvienos pozicijos. Biatlonininkė pagal greičio vidurkį nusileido tik Darijai Domračiovai, Kaisai Makarainen bei Miriam Gossner, o taiklumu (89,4 proc.) buvo šešta (taikliau šaudžiusios sportininkės pasaulio elitui nepriklauso). Net ir po nenusisekusių sprinto varžybų persekiojime T.Berger nenuleido rankų bei gerokai pagerino starto pozicijas (iš 27-os į devintą Pokljukoje bei iš keturioliktos į pirmą (!) Antholz Anterselvoje).

Miriam Gossner (Vokietija)

Vokietė Miriam Gossner biatlono pasaulyje vadinama naująja Magdalena Neuner (dvylika kartų pasaulio ir dukart olimpinė čempionė). Po 2011-2012 metų sezono pastaroji biatlonininkė paskelbė apie karjeros pabaigą, todėl praėjusiame sezone Vokietijos komandos aistruolių žvilgsniai krypo į M.Gossner. Sportininkė net devyneriuose asmeniniuose startuose buvo greičiausia iš visų, tačiau loteriją primenantis šaudymas finišuoti pirmai leido vos triskart.

Vis dėlto neabejojama, jog 23 metų M.Gossner laikas dar ateis: sportininkė pamažu pripranta prie jai rodomo dėmesio ir gerina šaudymo taiklumą (nors ir nedaug, tačiau taiklumo procentas trečią sezoną iš eilės kyla). Verta pažymėti, jog Vokietijos sportininkė taip pat startavo 2013 metų pasaulio slidinėjimo čempionate, todėl paskutinių pasaulio taurės etapų metu ji išsaugojo mažiau jėgų nei konkurentės.

Darija Domračiova (Baltarusija)

Nelaimingoji“ Daša. Baltarusijos biatlonininkės Darijos Domračiovos apmaudžios klaidos jau seniai nieko nebestebina. Sportininkė ne kartą šaudė ne į savo taikinius, sumaišė šaudymo gulint ir stovint pozicijas, netaikliai šovė į visus penkis apskritimus šaudymo zonoje ar laužė lazdas. Vis dėlto net ir su neįspūdingu 79,6 proc. taiklumu (taikliau šaudė 56 sportininkės) ji bendroje įskaitoje praėjusiame sezone užėmė antrą vietą!

Išskirtinis Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos dėmesys, puikios treniruočių sąlygos, vienas geriausių pasaulio trenerių – tai tik kelios iš daugelio priežasčių lemiančių D.Domračiovos tobulėjimą. Olimpiniame sezone Daša triumfuos ne kartą, o čiuožimo greitis bus svarus argumentas triumfuoti ir bendroje įskaitoje.

Kaisa Makareinen (Suomija)

Triumfą pasaulio taurės bendroje įskaitoje suomei Kaisai Makarainen kartą jau teko patirti – biatlonininkė buvo stipriausia 2010-2011 metų sezone. Praėjęs sezonas Suomijos sportininkei nebuvo sėkmingas: nepaisant čiuožimo greičio (visose varžybose pagal greitį pateko į penketuką), K.Makarainen nesugebėjo laimėti nė vienerių varžybų. Prasčiau nei pernai suomė šaudė tik 2004-2005 metų sezone.

Nors K.Makareinen prieš visas varžybas yra laikoma viena realiausių pretendenčių laimėti pirmą vietą, tikėtis stabilių pasirodymų visą sezoną yra naivu. Bendroje pasaulio taurės įskaitoje aplenkti kur kas stabiliau šaudančias ir panašų greitį demonstruojančias T.Berger ir D.Domračiovą atrodo nerealu.

Besitraukiančios legendos

Titulai ir patirtis kalba patys už save. Po olimpinio sezono sportines karjeras baigs dar dvi legendos, kurių sėkmė pasaulio taurės varžybų bendroje įskaitoje nebūtų didžiulė staigmena.

Gruodį 36-ą gimtadienį švęsianti vokietė Andrea Henkel – paskutinė „auksinės“ vokiečių kartos mochikanė. Tūkstantmečio pradžioje Vokietijos biatlonininkės šlavė apdovanojimus visose svarbiausiose varžybose, tačiau viena po kitos karjeras baigė Uschi Disl (aštuoniskart pasaulio ir dukart olimpinė čempionė), Kati Wilhelm (penkiskart pasaulio ir triskart olimpinė čempionė, 2005-2006 metų sezono pasaulio taurės laimėtoja), Martina Glagow (2002-2003 metų pasaulio taurės laimėtoja, triskart pasaulio čempionė), Simone Hauswald (olimpinė prizininkė), o vėliau ir M.Neuner. Liko tik viena čempionė – iš olimpinių žaidynių ir pasaulio pirmenybių 20 medalių parvežusi A.Henkel.

Nepaisant amžiaus, Vokietijos biatlonininkė vis dar sugeba įsiterpti tarp prizininkių, o praėjusio sezono pasaulio taurės įskaitoje užimta trečioji vieta paliudija jos stabilumą. Pernai sportininkė šaudė 85,5 proc. taiklumu, o pagal persekiojime ir asmeninėse lenktynėse iškovotus taškus nusileido tik T.Berger.

Dar viena žvaigdė, po šio sezono paliksianti profesionalųjį sportą ,yra rusė Olga Zaiceva. Atranka į pagrindinę Rusijos rinktinę yra viena didžiausių visame pasaulyje, todėl komanda neatpažįstamai pasikeičia kone kasmet. Vis dėlto joje visada bus vietos O.Zaicevai. 35-erių biatlonininkei praėjęs sezonas klostėsi itin permainingai: sportininkei nepavyko išlaikyti greičio sezono metu, tačiau pagrindiniame starte – pasaulio čempionate – rusė visose šešiose distancijose pateko į Top 6.

Unibet“ koeficientai:

Biatlonininkė

Laimėtojas

Prizininkių trejetas

Tora Berger

1.85

1.25

Darija Domračiova

3.80

1.45

Miram Gossner

7.00

2.80

Kaisa Makareinen

10.00

3.25

Andrea Henkel

12.50

3.50