Euro 2016 burtai: atgarsiai, įdomūs faktai ir laukiančios intrigosA grupė: Prancūzija, Rumunija, Albanija, Šveicarija
 

Faktai

Burtai suvedė brolį prieš brolį. Šveicarijai atstovaujantis Granitas Xhaka ir Albanijos rinktinėje žaidžiantis Taulant Xhaka yra broliai.

Šeši Albanijos rinktinės žaidėjai rungtyniauja Šveicarijos Super lygoje, o į Šveicarijos rinktinę gali būti pakviesti net šeši albanų kilmės futbolininkai.

108 mačus už Rumunijos rinktinę sužaidęs gynėjas Ražvanas Ratas rinktinėje debiutavo 2002 metais būtent Stade de France stadione rungtynėse su Prancūzija.

Rumunija yra ta rinktinė, su kuria Prancūzija žais atidarymo rungtynes. Prancūzijos ir Rumunijos rinktinės Europos čempionatuose iki šiol buvo susitikusios du kartus. 1996 metais prancūzai laimėjo 1:0, 2008 metais komandos sužaidė nulinėmis lygiosiomis. Rumunai turės trečią šansą bent įmušti prancūzams įvartį.

Rumunai pasiekė 2000 metų Europos čempionato ketvirtfinalį, paskutinėmis minutėmis realizuodami baudinį ir įveikdami Anglijos rinktinę. Tai vienintelė rumunų pergalė Europos čempionatuose per 13 sužaistų rungtynių.

Prancūzija – paskutinė, kuriai pavyko laimėti Europos čempionatą, būnant jo šeimininke. Tai nutiko 1984 metais.

Albanija – italo Gianni de Biasi treniruojama, todėl gerai organizuota komanda, mėgstanti kantriai gintis ir taip vesti varžovus iš proto. Pavojinga tolimais smūgiais ir standartinėse situacijose. Atrankoje sublizgėjo pergale 1:0, pasiekta Portugalijoje.

Šveicarai dar niekada nepasiekė atkrintamųjų varžybų Europos čempionatuose. Pastaruosiuose trijuose čempionatuose šveicarai likdavo paskutinėje grupės vietoje.

Šveicarų treneris, bosnių ir kroatų kilmės 52-ejų Vladimiras Petkovičius 2003-2008 metais dirbo benamių prieglaudoje ir vakarais treniruodavo mėgėjiškas komandas.

Citata 

Ciprianas Marica, Rumunijos rinktinės puolėjas: "Turime būti patenkinti. Sunki grupė, bet galėjo būti blogiau. Tai, kad žaisime atidarymo rungtynes, yra pozityvus dalykas. Visų akys bus nukreiptos į mus. Prancūzija šiame mače jaus žymiai didesnį spaudimą".

 

B grupė: Anglija, Rusija, Velsas, Slovakija 

Faktai

Anglijos ir Rusijos vienuolikės nebuvo susitikusios nė karto nuo 2007 metų akistatos Maskvoje, kurią 2:1 laimėjo rusai.

Anglija laimėjo keturias paskutines rungtynes su Velsu nepraleisdama nė vieno įvarčio.

Europos čempionato atranką Rusija užbaigė keturiomis pergalėmis iš eilės, pelnydama 12 ir praleisdama vos 1 įvartį.

SSRS rinktinė keturis kartus žaidė Europos čempionatų finaluose. Žlugus santvarkai, Rusija šio laiptelio niekuomet nepasiekė.

Leonidas Sluckis, Rusijos rinktinės treneris, būdamas 19-likos gelbėjo medyje užstrigusią katę, bet nukrito ir dėl patirtų sužeidimų buvo priverstas baigti futbolininko karjerą.

2010 metų pasaulio čempionate Slovakija pasiekė antrą etapą, grupės varžybose padėdama eliminuoti Italiją. Euro 2016 atrankoje slovakai sugebėjo įveikti Ispanijos rinktinę. 

Citatos

Roy'us Hodgsonas: "Velsas puikiai žaidžia pastaruoju metu. Tai puikiai organizuota, komandine dvasia spinduliuojanti komanda. Rusija ir Slovakija? Bus įdomu. Su šiomis šalimis man per karjerą dar neteko susidurti. Yra labai daug laiko pasiruošti ir mes tai padarysime".

Dmitrijus Rogovickis, Rusijos sporto žurnalistas: "Burtai Rusijai geri vien tuo, kad neteks žaisti vienoje grupėje su Ispanija ir Vokietija. Nors Anglija atankoje laimėjo visas rungtynes, čempionatuose ši komanda seniai nelaikoma didžiausia favorite".

 

C grupė: Vokietija, Ukraina, Lenkija, Šiaurės Airija

Faktai

2014 metų pasaulio čempionato atrankoje vokiečiai pelnė 36 įvarčius, o Euro 2016 kvalifikacijoje - tik 24.

2014 metais laimėtas pasaulio čempionatas – vienintelis vokiečių trofėjus nuo 1996 metų žemyno pirmenybių.

Kitąmet sueis 10 metų, kaip Joachimas Lowas treniruoja Vokietijos rinktinę. Federacija sutartį su juo pratęsė iki 2018 metų.

Ukraina per 12 atrankos rungtynių praleido vos 5 įvarčius.

Ukrainai ir Šiaurės Airija tai pirmas Europos čempionatas.

Lenkas Robertas Lewandowskis per pirmąsias 28 šio sezono rungtynes, atstovaudamas klubui ir šaliai, pelnė net 30 įvarčių.

Šiaurės Airija atrankos varžybose net 9 įvarčius pelnė iš standartinių padėčių – daugiau nei bet kuri kita rinktinė.

Šiaurės Airijos rinktinės treneris Michaelas O'Neillas sėkmę ne per naktį prisijaukino. Rinktinės strategu jis buvo paskirtas 2011 metais ir per pirmąsias 18 rungtynių laimėjo tik kartą. 

Citatos

Šiaurės Airijos rinktinės treneris Michaelas O'Neillas: "Priimu tai kaip iššūkį. Vidurio gynyba yra mūsų stiprioji pusė, todėl priimame iššūkį sustabdyti Thomą Mullerį ir Robertą Lewandowskį. Mes laimėjome grupės varžybas atrankoje, tad ir čempionate nežadame būti statistai".

Joachimas Lowas, Vokietijos rinktinės treneris: "Privalėsimė būti susikaupę nuo pirmų rungtynių. Lenkija visuomet būna pajėgi, tačiau žaisti su Šiaurės Airija ir Ukraina, turint omeny jų sugebėjimą gintis ir kontraatakuoti, taip pat gali būti nemalonu".

 

 

 

 

 

D grupė: Ispanija, Čekija, Turkija, Kroatija 

Faktai 

2008 metų Europos čempionate turkai įveikė čekus 3:2. Čekija ir Turkija žaidė vienoje Euro 2016 atrankos grupėje. Abu kartus laimėjo svečiuose žaidusi komanda: turkai Čekijoje laimėjo 2:0, o čekai Turkijoje – 2:1. 

Turkai ir kroatai žais vienoje 2018 metų pasaulio čempionato grupėje. 

2012 metais Ispanija tapo pirmąja komanda istorijoje, kuriai pavyko apginti Europos čempionės titulą. Finale ispanai 4:0 sutriuškino Italiją. 

Čekai Europos čempionato finaliniame turnyre žais šeštą kartą iš eilės. Vartininkui Petrui Čechui tai bus ketvirtos žemyno pirmenybės.

Citatos 

Turkijos rinktinės treneris Fatihas Terimas: "Apie ispanus net neverta kalbėti – ši komanda pilna žvaigždžių. Visi puikiai žino ir čekus bei kroatus. Visiškai pasitikiu savo žaidėjais. Tikiu, kad galime nuveikti kažką įdomaus. Mes galime atskleisti naujas žvaigždes. Mes nebijosime nieko ir mėgausimės futbolo aikštėje".

 

 

 

 

E grupė: Belgija, Italija, Airija, Švedija

Faktai

Italijos ir Švedijos akistata žymi senas sąskaitas. 2000 metais būtent pralaimėjimas Italijai 1:2 išmetė Švediją iš turnyro. 2004 metais Zlatanas Ibrahimovičius 85 minutę smūgiu "žirklėmis" išlygino rezultatą ir pasiuntė italus į trečią vietą grupėje, tuo pačiu – ir namo. 

Belgija ir Italija, grupės favoritės, susitiks jau pirmajame mače, kuriame greičiausiai ir spręsis grupės laimėtojas. 

Belgija, kuri šiuo metu yra FIFA reitingo lyderė, Europos čempionate žais pirmą kartą nuo 2002 metų, kai buvo viena turnyro organizatorių. Kevinui De Bruyne, vienam rinktinės lyderių, tuomet tebuvo 11 metų. 

Belgijos rinktinės treneris, 46-erių Marcas Wilmotsas, kaip žaidėjas, dalyvavo keturiuose pasaulio čempionatuose. 

Zlatanas Ibrahimovičius atrankos varžybose pelnė 11 įvarčių.

Citatos 

Italų strategas Antonio Conte: "Manau, Belgija yra nuostabi komanda. Jauna, bet daug aukščiausios klasės žaidėjų turinti komanda. Švediją, Airiją ir mus matau kaip apylyges komandas. Puikiai žinome stipriąsias Zlatano puses. Airija žaidžia pagauta emocijos, intensyviai, pilna komandinės dvasios. Privalėsime būti atsargūs". 

Airijos treneris Martinas O'Neillas: "Sunkesnės grupės jau negalėjome gauti. Italija turėtų būti pirmame krepšelyje. Belgija – pirma FIFA reitinge. Plius Švedija. Sirgaliams bus įdomus, bet mums tai pats sudėtingiausias variantas. Pirmą mačą žaisime su Švedija – turėsime išpešti maksimumą". 

Thibaut Courtois: "Tai ne patys parankiausi burtai, bet ką padarysi. Su Italija visuomet sunku žaisti, Švedija turi Ibrahimovičių. Airija stipri komandine dvasia, ir tokią komanda sunku įveikti. Reikia tikėtis, kad būsime įgiję gerą formą. Svarbiausia sužaisti gerai su italais". 

Buvęs Airijos treneris Bianas Kerras siūlo pernelyg nesibaiminti Z.Ibrahimovičiaus: "Labai neaišku, kokia bus jo sportinė forma po ilgo sezono. Jei Airija sugebės su juo susitavrkyti, turės šansų. Švedija neturi daug ypač talentingų žaidėjų, kurie keltų nerimą".

 

 

 

 

 

F grupė: Portugalija, Islandija, Austrija, Vengrija

Faktai

Portugalija penkiuose Europos čempionatuose iš eilės nusikapsto bent iki ketvirtfinalio. 2004 metais, kai čempionatas vyko Portugalijoje, pralaimėjo finale Graikijai, o 2000 ir 2012 metais žaidė pusfinalyje. 

Portugalijos rinktinės treneris Fernando Santosas futbolininko karjerą baigė būdamas 21-erių, ir prieš tapdamas treneriu dirbo elektriku. 

Po Euro 2016 atrankos Austrija pirmą kartą šalies istorijoje pasiekė FIFA reitingo dešimtuką. Atrankos grupėje austrai laimėjo 9 iš 10 rungtynių ir antroje vietoje likusią Rusiją aplenkė 8 taškais.

Citata 

Vengrijos futbolo federacijos prezidentas Sandoras Csanyi: "Mums tiesiog reikia džiaugtis, kad esame finaliniame etape su visomis šiomis komandomis. Grupė galėjo būti ir silpnesnė, ir stipresnė, tačiau svarbiau nei burtai bus pasirengimas čempionatui".